The Sims™ 2

10 powodów dla których kochamy The Sims 2

Ze względu na skrajne emocje jakie budzi w graczach najnowsza odsłona serii The Sims, wielu z nich postanawia powrócić do przeszłości i rozpoczyna zupełnie nowe historie w drugiej odsłonie kultowego symulatora życia. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, za co tak naprawdę kochamy The Sims 2 i dlaczego tyle osób uważa akurat tę część gry za swoją ulubioną.


1. Skończony rozdział

Wielu graczy zapytanych o to, co właściwie nie podoba im się w The Sims 4, śmiało stwierdza, że jest to fakt, że gra wydaje się po prostu pusta. Łatwo można zauważyć, że seria będzie kontynuowana przynajmniej przez kolejne trzy lata, ze względu na brak rozszerzeń dodających “podstawowe” dla większości graczy funkcje. The Sims 2 rozpoczęło się w 2004 roku, a ostatnie rozszerzenie – akcesoria Rezydencje i ogrody oficjalnie zakończyło tę odsłonę swoją premierą w listopadzie 2008 roku. Ze względu na to, że gra jest już zakończona, jest w niej naprawdę dużo funkcji. Osiem dodatków i dziewięć akcesoriów (licząc specjalne, darmowe akcesoria bożonarodzeniowe) pozwalają graczom na godziny dobrej zabawy przy rozgrywce.
Image title

2. Dzieła społeczności

Ze względu na to, że wielu graczy ciągle powraca do The Sims 2, bezustannie tworzone są coraz to nowsze historie w tej grze. Serwisy youtube i tumblr są przepełnione niesamowitymi tworami wykonanymi w drugiej odsłonie gry. Gracze nie tylko prezentują swoją rozgrywkę w postaci gameplayów, ale również tworzą simowe seriale, modyfikacje i custom content. To udowadnia, że pomimo wiekowości gry, nadal można wycisnąć z niej coraz to ciekawsze historie.

3. Fabuła w miastach

Każde miasto to zupełnie inna historia do opowiedzenia. Tak naprawdę ilu graczy – tyle różnych pomysłów na ułożenie żyć Simów stworzonych przez twórców gry. Bez wątpienia dali oni tutaj popis swoich umiejętności kreowania świata. Miasta do The Sims 2 bazują na różnych motywach, znanych nam z popkultury. Miłowo nawiązuje do hiszpańskich telenoweli, gdzie dosłownie każdy bohater jest w jakiś sposób powiązany z innym, Werona do dramatów szekspirowskich, a Dziwnowo jest owiane nutką tajemnicy na temat przybyszy z kosmosu. Dzięki podpowiedziom do gry, wyświetlanym na początku rozgrywki daną rodziną łatwo możemy się zorientować w fabule i zadecydować jak potoczy się ich los. Jeśli mało wam historii przedstawionych przez twórców gry, wiele graczy samemu tworzy miasta, które mają fabułę. Co powiecie na miasto, w którym naszym zadaniem jest rozwiązanie zagadki tajemniczego morderstwa?
Miłowo, Dziwnowo i Werona - miasta z podstawowej wersji gry.

4. Czas wyzwań

Wielu nowicjuszy dwójeczki podkreśla, że jest ona trudniejsza w porównaniu z The Sims 3 czy The Sims 4. Prawdziwym obozem przetrwania dla graczy okazują się nie tylko pierwsze dni rodziną Biedak, ale również wychowywanie kilku małych dzieci na raz. Ponadto potrzeby Simów spadają znacznie szybciej niż w kontynuacjach gry, a utrzymywanie relacji z innymi Simami, zwłaszcza gdy potrzebujemy kontaktów do pracy, może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie należy smucić się swoimi porażkami – sądzę, że większość z nas przez to przeszła.

5. Faworyt nie tylko wśród graczy

The Sims 2 jako jedyne z całej serii posiada aż trzy gry bazujące na silniku podstawowej wersji. To udowadnia, że nie tylko gracze uwielbiają drugą odsłonę gry. The Sims Historie z życia wzięte, Historie ze świata zwierząt i Historie z bezludnej wyspy to całkowicie nowe karty do zapisania. Każda z gier przedstawia zupełnie inne przygody, zarówno dotyczące Simów jak i zwierzaków. Jeśli lubicie snuć skomplikowane opowieści i mieszać w życiu waszych Simów z pewnością powinniście zagrać w któryś z tych trzech pobocznych tworów.
The Sims Historie z życia wzięte

6. Realizm przedstawionego świata

Pomimo absurdalnej i przerysowanej mimiki Simów, The Sims 2 przedstawia wysoki poziom realizmu w niektórych kwestiach. Simowie podróżując samochodem faktycznie do niego wsiadają, uniwersytety są przepełnione maskotkami i cheerleaderkami, dzieci automatycznie gratulują swoim rodzicom awansu i wiele innych. Takie smaczki sprawiają, że gra naprawdę żyje i idealnie spełnia rolę symulatora życia. Oprócz tego relacje pomiędzy Simami również są przedstawione na naprawdę wysokim poziomie. Pokłóceni Simowie są w stanie prowadzić swoją waśń przez naprawdę długi czas. Tyczy się to nie tylko relacji pomiędzy znajomymi, ale nawet tych na poziomie małżeńskim czy rodzic-dziecko. Dla porównania Simka z The Sims 3, która przyłapie swojego ukochanego na zdradzie będzie na niego zła zaledwie przez… dwa dni.

7. System pragnień i obaw

Spełnienie zarówno pragnienia jak i obawy może wywrzeć ogromny wpływ na naszych podopiecznych. Simowie mogą trwać w euforii przez długi czas albo mogą doświadczyć wizyty doktorka z pierwszego zdarzenia. Nie trzeba się specjalnie starać, by wypełnić obawy. Czasami są one błahostkami, na przykład dotyczą spotkania złodzieja czy zmienienia pieluchy młodszemu pokoleniu. Prawdziwą perełką tego systemu jest błąd (albo może to celowe działanie?), który sprawia, że ciężarne Simki mogą zarówno pragnąć, by mieć niemowlę i obawiać się tego.
Image title

8. Magia wspomnień

Nie da się ukryć, ze wielu graczy powraca do dwójki ze względu na miłe wspomnienia, które z nią posiada. Właśnie z tego powodu ta część jest tak uwielbiana wśród fanów serii The Sims. Ponadto, gra ma tyle ukrytych smaczków i funkcji, że nie sposób było odkryć je wszystkie grając w nią w dzieciństwie. Pomimo tego, że niektórzy byli w stanie zagrywać się w dwójeczkę niemal przez kilka lat, nadal są w stanie przyznać, że nie wiedzieli o istnieniu niektórych rzeczy.

9. Niezapomniani towarzysze

The Sims 2 przepełnione jest masą postaci NPC, mniej i bardziej grywalnych, które mogą mieć wpływ na naszych Simów. Do najbardziej ikonicznych należą: Terapeuta, który pojawia się, gdy nasz Sim osiągnie najbardziej czerwony stopień aspiracji, Pani Zadecka, gnębiąca zakochanych Simów, Nikczemny Szarlatan, czyhający na portfele naszych Simów, Rod Humble, który od dodatku The Sims 2 Czas Wolny przynosi Simom tajemniczy pakunek tuż na starcie gry oraz Towarzyski Króliczek, który ma za zadanie podnieść na duchu osamotnionych Simów. W tym miejscu należy przypomnieć, że niektóre postacie niegrywalne mogą okazać się niebezpieczne. Wymienieni przeze mnie NPCs przy próbie dodania ich do rodziny mogą wywołać dużo błędów gry.
Różne postacie NPC, źródło: angielska simswiki

10. Nieprzewidywalność

Bez wątpienia dwójeczka jest najbardziej nieprzewidywalną częścią gry. Grając w nią zdecydowanie najczęściej moi Simowie doświadczają różnych, niezbyt miłych przygód. Nagły pożar? Złodziej? A przede wszystkim – karta szansy, która jest w stanie automatycznie cofnąć Sima na poprzedni poziom kariery lub nawet pozbawić go jej. The Sims 2 jest po prostu jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz co się trafi.
Karta szansy wyświetlająca się pierwszego dnia u Przyjemniaczków.


Pomimo tego, że The Sims 2 ma już czternaście lat to nadal zachwyca. Jest to jedna z tych gier, które raczej nieprędko się zestarzeją i gracze nadal będą do niej wracać. A wy? Za co kochacie kultową już, drugą odsłonę gry?

{hashtag=Artykuł}

About Author

Comment here